Wystawy czasowe

„W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości"

Wystawa zdjęć autorstwa Roberta Słabońskiego. Fotografie powstały w ramach projektu naukowego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzonego w Kolorado (USA). Kierownikiem tego pionierskiego w dziejach polskiej archeologii projektu jest dr Radosław Palonka, który skoncentrował się na regionie Sand Canyon – Castle Rock położonym na mitycznym „dzikim zachodzie". Prace grupy archeologów i studentów Instytutu Archeologii UJ realizowane są w starożytnych osadach Indian Pueblo z XIII wieku n.e.

Badania w ramach projektu archeologicznego Sand Canyon – Castle Rock prowadzone były przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2011 roku. Prace realizowane w starożytnych osadach Indian Pueblo z XIII wieku n.e. położonych w trzech malowniczych kanionach w Kolorado na Południowym Zachodzie USA. Badania z pewnością przyczynią się do rekonstrukcji struktury osadniczej oraz zmian społeczno-kulturowych w społecznościach indiańskich i ich tajemniczej migracji pod koniec XIII wieku na teren dzisiejszej Arizony i Nowego Meksyku.

Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia z dotychczasowych badań projektu. Do tej pory dokumentacja objęła około trzydzieści stanowisk z dobrze zachowaną starożytną architekturą kamienną, do prac zastosowano nowoczesne techniki badawcze, jak skanowanie laserowe i badania geofizyczne, przeprowadzono również pierwsze wykopaliska archeologiczne. Polski zespół odkrył także nieznane wcześniej przykłady sztuki naskalnej, malowideł i petroglifów, m.in. przedstawienia szamanów i wojowników, sceny polowań na bizony i jelenie oraz symbole klanowe.