Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

SONDERAKTION KRAKAU, CZYLI O SILE NAUKI POLSKIEJ

Podstęp. 6 XI 1939 r. Bruno Müller zaprasza profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych krakowskich uczelni do sali 66 im. Mikołaja Kopernika w Collegium Novum na wykład. Miał przedstawić niemiecki punkt widzenia na sprawy nauki w Polsce – jakże dobitnie się wyraził. Aresztowano 183 osoby, których szlak więzienny przez Kraków oraz Wrocław prowadził do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Wielu umarło. Pozostali, wracając, „wyglądali jak gromada ostatnich nędzarzy”.
 
Ciemna noc. Każdy totalitaryzm lęka się wolności myśli i nauki. Nie jest przypadkiem, że nazistowskie Niemcy na okupowanych ziemiach polskich, chcąc zepchnąć naród do roli niewolników, zaczęły prowadzić politykę niszczenia elit intelektualnych. Po wydarzeniach w Krakowie jednym z jej kolejnych etapów był mord profesorów lwowskich w lipcu 1941 r. Hans Frank nie chciał więcej „zawracania głowy”, jak w przypadku uczonych krakowskich, dlatego nakazał likwidację na miejscu.
 
Chociaż krakowskich profesorów zamkniętych w więzieniach i obozach pozbawiono książek i aparatury, to jednak nie wydarto im pasji i umiłowania nauki. Już we wrocławskim więzieniu zoolog Zygmunt Grodziński napisał na papierze toaletowym (!) dwie prace naukowe, w tym jedną pt. "Naczynia krwionośne mózgu pstrąga”. W celach i barakach uczeni organizowali dla siebie liczne kursy językowe, pogadanki czy odczyty naukowe. Ich treść obejmowała tematy od podróży Ibrahima ibn Jakuba przez kraje słowiańskie w X w. po witaminy i hormony. Nie poddawali się.