Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet

Uniwersytet Jagielloński prezentuję pierwszą grę planszową „Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet”. Przenieś się sześć wieków wstecz do średniowiecznego Krakowa i zostań jedną z historycznych postaci – Jadwigą Andegaweńską, Władysławem Jagiełłą, Kazimierzem Wielkim lub kardynałem Zbigniewem Oleśnickim. Zbuduj najstarszy polski uniwersytet słynny na całą Europę!

Akcja gry rozgrywa się na przełomie XV i XVI stulecia, okresu przypadającego na czas rozkwitu krakowskiej uczelni. Celem gry jest założenie uniwersytetu z 4 wydziałami: sztuk wyzwolonych, medycyną, prawem i teologią. Pierwszy z graczy, który utworzy wszystkie wydziały – wygrywa! W drodze do zwycięstwa należy gromadzić fundusze, pozyskać uczonych, pokonać rywali i piętrzące się przeszkody. Planszówka nie wymaga posiadania wiedzy historycznej. Wydarzenia opisane na kartach pozwolą każdemu zaznajomić się z dziejami nauki europejskiej i wpisującą się w nie historią krakowskiej Alma Mater. W trakcie rozgrywki można poznać m.in. ciekawostki historyczne na temat uniwersytetu, artefakty z epoki, informacje o wybitnych uczonych tamtego okresu, jak również dowiedzieć się o obyczajach przybliżających charakter średniowiecznego środowiska akademickiego i Krakowa.

Gra będzie atrakcyjna zarówno dla pasjonatów planszówek, historii, ale także osób lubiących rywalizację i dobrą zabawę. Tu liczy się nie tylko szczęście, ale także strategia, także powodzenia!

Autorami gry są pracownicy Muzeum UJ Collegium Maius: Marcin Bojda oraz twórcy historiUJemy: Anna Lohn-Pieróg i Łukasz Pieróg.

Grę będzie można kupić od 16 grudnia 2021 na Stoisku Promocyjnym UJ w naszym Muzeum - email: sklep-maius@uj.edu.pl; tel.: 12 663 15 22.

Zobacz video galerię