Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet

Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet

Uniwersytet Jagielloński prezentuję pierwszą grę planszową „Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet”. Przenieś się sześć wieków wstecz do średniowiecznego Krakowa i zostań jedną z historycznych postaci – Jadwigą Andegaweńską, Władysławem Jagiełłą, Kazimierzem Wielkim lub kardynałem Zbigniewem Oleśnickim. Zbuduj najstarszy polski uniwersytet słynny na całą Europę!

Akcja gry rozgrywa się na przełomie XV i XVI stulecia, okresu przypadającego na czas rozkwitu krakowskiej uczelni. Celem gry jest założenie uniwersytetu z 4 wydziałami: sztuk wyzwolonych, medycyną, prawem i teologią. Pierwszy z graczy, który utworzy wszystkie wydziały – wygrywa! W drodze do zwycięstwa należy gromadzić fundusze, pozyskać uczonych, pokonać rywali i piętrzące się przeszkody. Planszówka nie wymaga posiadania wiedzy historycznej. Wydarzenia opisane na kartach pozwolą każdemu zaznajomić się z dziejami nauki europejskiej i wpisującą się w nie historią krakowskiej Alma Mater. W trakcie rozgrywki można poznać m.in. ciekawostki historyczne na temat uniwersytetu, artefakty z epoki, informacje o wybitnych uczonych tamtego okresu, jak również dowiedzieć się o obyczajach przybliżających charakter średniowiecznego środowiska akademickiego i Krakowa.

Gra będzie atrakcyjna zarówno dla pasjonatów planszówek, historii, ale także osób lubiących rywalizację i dobrą zabawę. Tu liczy się nie tylko szczęście, ale także strategia, także powodzenia!

Autorami gry są pracownicy Muzeum UJ Collegium Maius: Marcin Bojda oraz twórcy historiUJemy: Anna Lohn-Pieróg i Łukasz Pieróg.

Grę będzie można kupić od 16 grudnia 2021 na Stoisku Promocyjnym UJ w naszym Muzeum - email: sklep-maius@uj.edu.pl; tel.: 12 663 15 22.

https://stoisko-online.uj.edu.pl/gra-planszowa-gaudeamus-zbuduj-sredniowieczny-u/3-7-261

Zobacz video galerię