Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Skarbiec Kopernika

Wiek XV zaznaczył się w dziejach uniwersytetu krakowskiego bujnym rozwojem nauk matematyczno-astronomicznych. Wśród licznie przybywających do miasta studentów z kraju i z państw sąsiednich byli Mikołaj i Andrzej Kopernikowie. Na ścianie w pokoju widnieje kopia fragmentu listy immatrykulacyjnej z 1491 r., na której znajdziemy imiona braci. Studiowali oni na Wydziale Filozofii, zwanym też Wydziałem Sztuk Wyzwolonych.

Do wyjątkowo cennych przyrządów prezentowanych w tej sali należą dary profesora Marcina Bylicy z Olkusza: arabskie astrolabium z Kordoby (1054 r.) oraz zestaw trzech instrumentów z końca XV w.: astrolabium, torquetum oraz globus nieba. Darczyńca był nadwornym astrologiem i lekarzem króla węgierskiego Macieja Korwina w Budzie. Instrumenty przybyły do Krakowa w 1493 r., w czasie, gdy Mikołaj Kopernik był studentem uniwersytetu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż mógł je widzieć.

W sali można również zobaczyć faksimile rękopisu Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich) oraz fotografię Ziemi z autografem Neila Armstronga podarowaną z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Zobacz galerię zdjęć