Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pokoje Profesorskie

Profesorowie mieszkali w Collegium Maius do końca XVIII wieku. Nazywano ich kolegiatami większymi. Mieściło się tutaj 20 mieszkań, zwanych rezydencjami. Przez długi czas pokoje w rezydencjach nie były ze sobą połączone, dlatego do dzisiaj istnieją dawne wejścia prowadzące z krużganków.

Nazwa „Pokój Antoniego Żołędziowskiego” pochodzi od nazwiska teologa i hagiografa uniwersyteckiego, rektora uczelni w czasach reformy Hugona Kołłątaja. Jest to część dawnej rezydencji profesorskiej. W pomieszczeniu znajdują się XVIII-wieczne meble ludowe pochodzące z Małopolski, Dolnego Śląska i Niemiec oraz piec rokokowy. Ściany zdobią cenne obrazy: Chrystus z krzyżem (mal. Marco Palmezzano, 1536 r.) oraz Portret kobiety (mal. Jacob Willemsz Delff II, 1640 r.).

Kolejna rezydencja profesorska nazywana jest „Pokojem Ambrożego Grabowskiego”. Poświęcona została wybitnemu historykowi, księgarzowi i kolekcjonerowi, autorowi poczytnych przewodników po Krakowie. Pokój ma XIX-wieczny wystrój, są w nim prezentowane ciekawe meble po Grabowskim: fajczarnia, czyli stolik do palenia cygar i fajek oraz nieco za krótkie łóżko (w XIX w. panowało przekonanie, że spanie w pozycji horyzontalnej może szkodzić zdrowiu).

Znajduje się tutaj największy w zbiorach zegar – szafkowy, wyposażony w mechanizm grający, który po uruchomieniu wygrywa melodie z oper Mozarta.

Zobacz galerię zdjęć