Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

O świętości w Uniwersytecie Jagiellońskim - debata

Podsumowanie dyskusji o roli uniwersytetu w kształtowaniu i pielęgnowaniu wysokich postaw, podtrzymywaniu wartości najwyższych - świętości rozumianej jako zjawisko ponadczasowe i uniwersalne. W spotkaniu wzięli udział bp. Grzegorz Ryś, prof. Krzysztof Stopka, prof. Ożóg oraz prof. Karol Tarnowski.

Dnia 18 listopada 2018 roku odbyło się spotkanie poświęcone roli uniwersytetu w kształtowaniu i pielęgnowaniu wysokich postaw, podtrzymywaniu wartości najwyższych - świętości rozumianej jako zjawisko ponadczasowe i uniwersalne. W dyskusji wzięli udział bp. Grzegorz Ryś, prof. Krzysztof Stopka, prof. Krzysztof Ożóg oraz prof. Karol Tarnowski i dr Stanisław Dziedzic.

Uniwersytet Krakowski zgodnie z wolą króla Kazimierza Wielkiego wyrażoną w dokumencie fundacyjnym z 1364 roku miał wydawać nie tylko ludzi uczonych, ale także zdobnych  w „cnoty”. Wypracowane w greckiej i rzymskiej cywilizacji antycznej pojęcie „cnoty” (gr. areté, łac. virtus) oznaczało zarówno męstwo i bohaterstwo, jak i szczególne predyspozycje moralne. Chrześcijaństwo znacznie rozwinęło te koncepcje. Do cnót kardynalnych, sformułowanych jeszcze przez Platona (roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo), doszły cnoty teologiczne (wiara, nadzieja i miłość). Uniwersytet Krakowski w swych długich dziejach z wielkim powodzeniem realizował testament króla-fundatora. Kształcił, wychowywał, bądź przynajmniej skupiał w swym kręgu, osoby uznane przez Kościół rzymskokatolicki za święte. W pierwszej części debaty prowadzonej przez prof. Krzysztofa Stopkę, dr Stanisław Dziedzic przybliżył sylwetki świętych uniwersyteckich wśród których znaleźli się: Jadwiga Andegaweńska, Jan z Kęt, Szymon z Lipnicy, Jan z Dukli, Stanisław Kazimierczyk, ks. Kazimierz Jagiellończyk, Józef Sebastian Pelczar, Józef Bilczewski, Jan Paweł II.

Tymczasem biskup Grzegorz Ryś stanął przed trudnym zadaniem odpowiedzi na pytanie czy przez rozum można dojść do świętości. Nie zabrakło historii związanych z działalnością akademicką i duszpasterską Jana z Kęt – patrona naszego uniwersytetu.

Profesor Karol Tarnowski poruszył temat świętych jeszcze nie kanonizowanych oraz świeckich, którzy łączyli pasję do nauki z życiem według wartości (Stefan Świeżawski, Jerzy Ciesielski).

Zgromadzeni byli zgodni, iż uniwersytet nie może być miejsce, gdzie student „otrzymuje” wykształcenie, a raczej winien być ma być przestrzenią, gdzie człowiek jest kształtowany w oparciu o wartości najwyższe.  

Spotkanie zakończyło cykl wydarzeń związanych z prezentowaną w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius wystawą "O Świętości. Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie".

Published Date: 15.11.2016
Published by: Paweł Siemianowski