Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Nested Portlets Nested Portlets

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

February 2024

20240201
Previous week
Next week

Temporary exhibition: Cracow Academic Trail

Date: 01.02.2024 - 30.04.2024
Temporary exhibition: Cracow Academic Trail

The Cracow Academic Trail exhibition presented in the Collegium Maius cellar talks about certain themes discussed within a research project of the same name, but its main goal is to highlight the university’s heritage. The photographs made by Tomasz Niziołek have captured academic collections (including details usually not shown to the public), the historical architecture, but also the present, underlining both the continuity and the fluidity of the university life.

Krakowska Trasa Akademicka (KTA) to projekt realizowany w ramach flagowca Critical Heritage Studies Hub (Programu Strategicznego Inicjatywy Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim), którego celem jest ukazanie relacji, jakie zachodzą między najstarszym polskim Uniwersytetem, a miastem, w którym ma on swoją siedzibę. Uczelnia już od pierwszych lat swojego funkcjonowania stała się nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego Krakowa. Jej obecność w tkance miasta można dostrzec na każdym kroku, choć wiele z miejsc i historii bardzo często pozostaje w ukryciu, ciągle czekając na zaistnienie w zbiorowej świadomości.

W szerszym kontekście projekt dotyka także roli i potencjału dziedzictwa akademickiego dla kształtowania współczesnego społecznego oddziaływania Uniwersytetu. Pod pojęciem dziedzictwa akademickiego przyjmuje się bowiem nie tylko jego wymiar materialny, czyli liczne i cenne zbiory zgromadzone w Uniwersytecie Jagiellońskim w toku jego działalności, ale także kulturę, wartości i ceremoniał akademicki, które kształtowały środowisko i kulturę miasta.

W ramach projektu swe siły łączą muzealnicy i opiekunowie poszczególnych kolekcji uniwersyteckich zajmujący się na co dzień ochroną akademickiego dziedzictwa, głównie w jego wymiarze materialnym oraz uczeni i eksperci, specjaliści w takich dziedzinach jak m.in. antropologia, etnologia, zarządzanie w kulturze, turystyka i studia miejskie

Tomasz Niziołek 

Urodzony w 1985 roku w Gorlicach, obecnie mieszkający w Grabówkach nad Wieliczką (tak dosłownie, bo na wzgórzu) z Żoną i Synami. Absolwent krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (obecnie Uniwersytet im. KEN). Od najmłodszych lat rozwijający zainteresowania plastyczne, zwłaszcza w kierunku rysunku i kreacji nacechowanych mocnych, graficznym kontrastem. W pracach i poszukiwaniach artystycznych wiedziony techniką Vincenta van Gogha, ale też siłą emocji Jerzego Nowosielskiego. Inspiracje te wykorzystuje szukając pierwszych kadrów w swoich początkowych działaniach na polu fotografii. Od 2018 roku aparat cyfrowy towarzyszy mu już prawie zawsze, a tematyka prac oscyluje pomiędzy miastem a przyrodą, w czasie pandemii skupiając się mocniej na zdjęciach makro. Chęć oswojenia Krakowa sprawia, że kadry coraz częściej przedstawiają jednak właśnie to miasto, przechodząc stopniowo w fotografię uliczną. W tej ostatniej dominuje historia anonimowego człowieka starającego się znaleźć swoje miejsce pośród pędzących turystów, studentów i codziennego życia. W fotografii głównie inspiruje się pracami Alana Schallera i Philipa Penmana, sięgając też do klasyków takich jak Saul Leiter.

Autorzy tekstów do wystawy: 

dr Natalia Bahlawan, Wioletta Kolbusz-Lasa, Karolina Wawok, Marcin Bojda, Marlena Nikody, Artur Wójcik, dr Rafał Garlacz, dr Joanna Ślaga, dr hab. Przemysław Żukowski, prof. UJ 

Wystawę można oglądać w piwnicach Collegium Maius do 30 kwietnia 2024 roku, codziennie w godz. 10:00-16.30, wstęp wolny.