London Concert Choir w Collegium Maius

Chór London Concert Choir, założony w roku 1960, należy do czołowych londyńskich chórów amatorskich.

Pod batutą dyrygenta Marka Forkgena chór występuje regularnie z czołowymi orkiestrami brytyjskimi w głównych londyńskich salach koncertowych. Wyróżnia się zarówno szerokim repertuarem jak i przekonującym, pełnym wyrazu śpiewem.

Aby uczcić 50-tą rocznicę swojego istnienia w roku 2010, chór zaśpiewał dwukrotnie War Requiem Brittena. Do ważniejszych utworów wykonanych przez chór w ostatnich latach należą Missa Solemnis Beethovena, Requiem Mozarta oraz Eliasz Mendelssohna. Symfonia chóralna Sea Symphony Vaughana Williamsa stanowiła w czerwcu br. punkt kulminacyjny koncertu upamiętniającego tych, którzy stracili życie na morzu podczas pierwszej wojny światowej. Dochód z koncertu przeznaczono na morskie organizacje charytatywne.

W roku 2014 chór wykonał oratorium Haydna Pory Roku w Bazylice Św. Franciszka w Asyżu, a w roku 2011 zaśpiewał Requiem Verdiego w Londynie wspólnie z chórem Bazyliki Augsburgskiej, po czym wystąpił w koncercie połączonych chórów w Augsburgu w ramach tamtejszego Festiwalu Pokoju. Chór koncertował także we Francji, Holandii i w Irlandii.

W bogatym repertuarze chóru znajdują się utwory prezentujące muzykę barokową: Mesjasz Haendla i Pasja Według Św. Mateusza Bacha. Do mniej znanych utworów tej epoki wykonanych ostatnio przez chór należą Nieszpory Monteverdiego z roku 1610 oraz Petite Messe Solennelle Rossiniego. Szeroki zakres oper śpiewanych przez chór sięga od Orfeusza Glucka do Porgy and Bess Gershwina. W lipcu 2015 chór London Concert Choir zaśpiewał mszę Mass in Blue Willa Todda w ramach koncertu muzyki jazzowej.

MARK FORKGEN

Mark Forkgen jest od roku 1996 dyrektorem muzycznym i dyrygentem chóru London Concert Choir. Piastuje również funkcje dyrektora muzycznego chóru kameralnego Canticum, głównego dyrygenta i doradcy artystycznego grupy Kokoro (zespołu muzyki współczesnej przy orkiestrze Bournemouth Symphony Orchestra) oraz dyrektora działu muzyki w szkole gimnazjalnej Tonbridge School. Dyrygował wieloma czołowymi brytyjskimi orkiestrami, m.in. Royal Philharmonic Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Bournemouth Symphony Orchestra, City of London Sinfonia, English Chamber Orchestra, English Northern Philharmonia oraz Manchester Camerata. Występował w głównych londyńskich salach koncertowych, m.in. Royal Festival Hall, Barbican oraz Royal Albert Hall. Poza granicami Zjednoczonego Królestwa dyrygował w Danii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemczech, Holandii, Irlandii, Republice Czeskiej, we Włoszech, Bułgarii i Hong Kongu.

Jako specjalista w dziedzinie muzyki chóralnej i współczesnej, Mark Forkgen wystąpił w premierach ponad stu utworów, w tym sztuk teatralnych i oper. W szeroki zakres jego działalności wpisują się również koncerty interpretujące znane utwory muzyki rockowej. Mark był także dyrygentem oraz doradcą artystycznym wielu uznanych festiwali muzycznych.

Do jego ostatnich sukcesów zaliczają się m.in. wykonanie programu zainspirowanego tematem „Światła", seria oparta na dziełach Shakespeare'a oraz V Symfonia Szostakowicza. Mark jest również aktywnym pianistą, specjalizującym się w muzyce dwudziestego wieku oraz w muzyce współczesnej – wykonywał m.in. Kwartet Na Koniec Czasu Messiaena, II Trio Fortepianowe Szostakowicza oraz utwory Strawińskiego, Bartoka i Debussy'ego.

W dniu 8 lipca 2016 r. o godz. 19:15 chór wystąpi na dziedzińcu Collegium Maius z repertuarem pieśni bluesowych i jazzowych przy akompaniamencie Marka Forkgena (pianino). Wstęp wolny.

Data opublikowania: 05.07.2016