Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

19. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Spektakle i pokazy w wykonaniu plejady międzynarodowych gwiazd w różnych zabytkach Krakowa, a także bal dla publiczności, który zamieni krakowski Rynek w największą salę balową świata – to atrakcje rozpoczynającego się 22 lipca w Krakowie. A wielki finał będzie miał miejsce w dniach 28-29 lipca 2018 w Collegium Maius.

19. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Wojna i pokój

22-29 lipca 2018

Rynek Główny - Collegium Maius – Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Barbakan – Nowodworek

Spektakle i pokazy w wykonaniu plejady międzynarodowych gwiazd w różnych zabytkach Krakowa, a także bal dla publiczności, który zamieni krakowski Rynek w największą salę balową świata – to atrakcje rozpoczynającego się  22 lipca w Krakowie 19. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna edycja, odbywająca się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości otrzymała podtytuł Wojna i pokój.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa od 22 do 29 lipca, pojawią się tańce i balety związane z wojną i wojskowością. Nie zabraknie tanecznych prezentacji przedstawiających batalie, turnieje, marsze, parady, pojedynki, a także choreograficznych ilustracji walki z różną bronią, w różnych okresach historycznych i w różnych stylach.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie weekend finałowy (28 i 29 lipca), kiedy to wieczorami na Rynku Głównym odbędą się dwa wielkie widowiska. W sobotę wystawiony zostanie spektakl Baletu Cracovia Danza Szachy. Dzień później, w niedzielę widowisko Mars des Nations ukaże Marsa, boga wojny, który pojawia się w różnych krajach, ale w każdym z nich inaczej wojuje.

Podczas finału zabytkowa przestrzeń Krakowa zaludni się postaciami paradujących rycerzy, żonglerów, chorągwiarzy oraz dworzan w strojach z różnych epok. Na Rynku oraz na dziedzińcach Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także w Barbakanie będzie można oglądać spektakle przygotowane specjalnie z myślą o miejscach prezentacji. Jednymi z ciekawszych programów będą pokazy w Collegium Maius, nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Finał, 28-29 lipca 2018, Collegium Maius

15:00, 16:00, 17:00 BREVE REGNUM | Marie-Claire Bär Le Corre, tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza

15:30, 16:30, 17:30 HARMONIA MUNDI | tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza

BREVE REGNUM

Psoty i igrce żaków przejmujących władzę nad miastem. Niewinna zabawa przekształca się w tragedię. W spektaklu wykorzystano m.in. muzykę, którą wygrywa zegar znajdujący się w Collegium Maius UJ. Wykonawcy: Marie-Claire Bär Le Corre, tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza.

HARMONIA MUNDI

Taneczne nawiązanie do astronomii i zbiorów Muzeum Collegium Maius. Spektakl ukazuje jak Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię a także ruchy planet Układu Słonecznego. Wykonawcy: tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu oprócz warsztatów jest wolny.
Kraków tańczy od 22 do 29 lipca. Cracovia Danza. Zapraszamy!

 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel

Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, highenough film production, Restauracja Chimera, Hostel Indalo

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Karnet, Gość Niedzielny, Magiczny Kraków, Kwartalnik Taniec, TaniecPOLSKA.pl, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów Teatr  taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy)

Data opublikowania: 17.07.2018
Osoba publikująca: Jakub Osiecki