Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II”

„Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II”

„Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II” - tak zatytułowaliśmy wspomnienia z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Tym samym sięgamy do naszych zbiorów i przypominamy papieskie pamiątki. Zapraszamy także do obejrzenia archiwalnego filmu z wizyty Jana Pawła II w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 8 czerwca 1997 roku, dostępnego na kanale YouTube Muzeum oraz w „Media Maius”

Podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 roku, papież otrzymał doktorat honorowy wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się 22 czerwca w Auli Collegium Maius. Po ceremonii Jan Paweł II wpisał się do tzw. Księgi Królewskiej prowadzonej przez Uniwersytet od XVI wieku i ofiarował faksymile ptolemejskiej kosmologii. Przechodząc na krużganek Collegium Maius, zatrzymał się w tzw. Pokoju profesora Antoniego Żołędziowskiego, gdzie złożył podpis w księdze pamiątkowej należącej do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pamiątką tego wydarzenia jest skromny długopis firmy BIC, zakupiony specjalnie na tę okazję w popularnym w czasach PRL-u sklepie walutowym PEWEX (trzeba wspomnieć w tym miejscu, że rok 1983 to czasy, w których nabycie najzwyklejszych artykułów stanowiło duże wyzwanie). Długopis przechowywany jest obecnie w Dziale Pamiątek Muzeum UJ jako tzw. pamiątka sentymentalna.

Przy okazji tej wizyty papież podarował Muzeum różaniec wykonany z białych, perłowych paciorków połączonych srebrnymi ogniwkami łańcuszka, z wizerunkiem Matki Boskiej Fatimskiej i herbem papieskim. Różaniec zakończony jest krzyżykiem nawiązującym formą do zwieńczenia papieskiego pastorału.

W zbiorach Muzeum przechowuje się także pamiątkę pochodzącą z czasów gdy Karol Wojtyła pełnił funkcję metropolity krakowskiego. Jest to piuska z daru rodziny profesora Jerzego Korohody (1900-1991) na jubileusz 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Piuska wykonana z czerwonej mory, zszyta jest z ośmiu trójbocznych klinów i podszyta czerwonym płótnem. W kaplicy św. Jana Kantego mieszczącej się na parterze Collegium Maius, wmurowana została tablica upamiętniająca to wielkie wydarzenie.