Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapraszamy na wystawę "Arystokrata u wód. Karlsbadzkie zakupy hrabiego Zygmunta Pusłowskiego"

Otwarta 3 marca, w 101. rocznicę śmierci Zygmunta Pusłowskiego, wystawa w Collegium Maius prezentuje zachowane w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego obiekty kupione przez tego krakowskiego kolekcjonera dzieł sztuki w czasie jego pięciokrotnych wyjazdów do słynnego czeskiego kurortu w Karlsbadzie (Karlovych Varach) w latach 1885, 1886, 1891, 1892 oraz 1897.

Na wystawie zobaczyć można czeskie serwisy stołowe szklane, w tym dwa unikalne, niemal kompletnie zachowane - serwis zdobiony przez Antona Hille z 1885 r. oraz serwis lazurowany wykonany w hucie szkła Ludwiga Mosera w 1892 r. Oprócz szkieł na wystawie eksponowane są srebra stołowe znakomitych firm wiedeńskich oraz zachowane egzemplarze kupionych w Karlsbadzie mebli (np. pulpit na książki i drewnianą etażerkę), serwis porcelanowy i japoński parawan.

Obiekty pochodzą ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast archiwalia i materiały ikonograficzne udostępniła Biblioteka Jagiellońska.

Zygmunt Pusłowski urodził się 17 grudnia 1948 r., a zmarł 3 marca 1913 r. Studiował historię, literaturę, sztuki. W swoim pałacu przy ul. Westerplatte w Krakowie gromadził dzieła sztuki. Wśród nich były m.in. obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Cranacha, Rubensa i Delacroix. Pałacowe wnętrza zdobiły również gobeliny, gotyckie i renesansowe rzeźby; zaś w bibliotece mieściło się ok. 40 tys. zbiorów. Dochód z dwóch pałacowych wystaw (1938 i 1939) został przeznaczony na budowę gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Zbiory przetrwały II wojnę światową. W 1953 r. syn Zygmunta, Ksawery, przekazał rezydencję Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Obecnie w rezydencji mieści się Instytut Muzykologii UJ, przy którym działają Ośrodek Dokumentacji Życia i Twórczości Witolda Lutosławskiego oraz Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX wieku im. I.J. Paderewskiego.

Kuratorem wystawy jest Beata Frontczak. Ekspozycja, która odbywa się w ramach obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, czynna będzie do 13 kwietnia.

Wstęp wolny!

Link do materiału wideo