Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa pt. „Kiedy Turek napoi konia w Wiśle. Żołnierze osmańscy na froncie wschodnio-galicyjskim (1916-1917)"

Termin: 04.02.2016 - 06.03.2016

„Kiedy Turek napoi konia w Wiśle, wtedy odrodzi się Polska" to parafraza proroctwa Wernyhory nawiązująca do obecności armii tureckiej na froncie wschodnio-galicyjskim.
Zgodnie z przepowiednią pojawienie się Turków nad Wisłą w latach 1916-1917 miało wiązać się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
O tym mało znanym epizodzie historycznym opowiada wystawa otwarta 3 lutego w piwnicach Collegium Maius. Wicedyrektor Muzeum UJ Włodzimierz Kisza w obecności m.in. J.E. prof. dr hab. Yusufa Ziya Özcana – Ambasadora Republiki Turcji w Warszawie i dr hab. Öztürka Emiroğlu – dyrektora Instytutu Yunusa Emre, Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie, wicewojewody Małopolski Józefa Gawrona i konsula Republiki Słowacji Ivana Škorupy dokonał otwarcia wystawy. Po wystąpieniach przedstawicieli polskiej i tureckiej strony odbył się wykład wygłoszony przez autora wystawy dr. Piotra Nykiela.

Ekspozycja prezentuje archiwalne zdjęcia i teksty w językach tureckim, polskim i angielskim. Całość uzupełnia pięć map, ukazujących szlak bojowy i walki prowadzone przez osmański XV Korpus w Galicji. Z trójjęzycznych tekstów dowiedzieć się można nie tylko zmaganiach toczonych na tych ziemiach przez tureckich żołnierzy, ale także o ich życiu codziennym na tyłach frontu, wizytach składanych im przez osmańskich książąt, o hospitalizacji rannych i cmentarzach wojennych (m.in. w Krakowie), czy wreszcie o kulisach powstania krakowskiej Turkologii.

Autorem i kuratorem wystawy jest dr Piotr Nykiel z Katedry Turkologii UJ, a jej organizatorem Yunus Emre Enstitüsü. Patronat honorowy sprawuje Ambasador Republiki Turcji w Warszawie. W latach 2016-2017 wystawa pokazywana będzie w kilku miastach Polski, Europy Środkowej oraz w Turcji.
Wystawę można oglądać do 6 marca br., codziennie w godz. 9:00 do zmroku. Wstęp wolny.

Data opublikowania: 02.02.2016
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski