Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziewczyna z dobrego domu i Xawery Pusłowski

Dnia 16 stycznia o godz. 16:00 w Pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10 odbyło się zwiedzanie kuratorskie, które poprowadziła Pani Joanna Sławińska a nastepnie pokaz filmu "Dziewczyna z dobrego domu" z 1962 roku.

O rodzinie Pusłowskich oraz pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte opowiadała Joanna Sławińska, która nie tylko przypomniała historię Pałacu, ale przybliżyła losy wielu obiektów (obrazów, rzeźb, dywanów) które niegdyś były naturalnymi elementami wystroju tego niezwykłego budynku. Nie zabrakło także opowieści o znanych osobach świata polityki i dyplomacji, które odwiedzały Xawerego Pusłowskiego w Krakowie. 

Po prawie godzinnym zwiedzaniu wystawy, wszyscy uczestnicy przenieśli się do zaaranżowanej "sali kinowej", gdzie odbył się pokaz filmu "Dziewczyna z dobrego domu"  Akcja filmu rozgrywa się w noc sylwestrową 1961 roku, kiedy główna bohaterka - Joanna ma zaręczyć się z wybranym przez matkę kandydatem na męża. Splot okoliczności sprawia, że Joanna, zamiast w ramiona narzeczonego trafia na zupełnie inną zabawę sylwestrową, gdzie poznaje Tadeusza… Wdzięczna komedia z 1962 roku została zrealizowana częściowo we wnętrzach Pałacu Pusłowskich, a jedną z drugoplanowych ról zagrał nie kto inny jak hrabia Xawery Pusłowski, bohater wystawy...

 

Data opublikowania: 17.01.2019
Osoba publikująca: Jakub Osiecki