Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

lipiec 2021

20210729
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Festiwal Cracovia Danza

Data: 29.07.2021
Witryna internetowa wydarzenia: https://cracoviadanza.pl/festiwal/
Festiwal Cracovia Danza

W dniu 29 lipca w godz. 16-17.30 dziedziniec Collegium Maius będzie gościł wspaniałych tancerzy baletowych w ramach 22. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. W tym roku tematyka nawiązuje do początków baletu w Polsce. W ramach tej edycji odbędą się również trzy wydarzenia odwołujące się do krakowskich zabytków i dzieł sztuki „Kraków tańcem malowany”, w tym pokaz „Harmonia Mundi” na dziedzińcu naszego Muzeum. Zachęcamy do udziału zarówno w tym wydarzeniu, jak i w innych festiwalowych aktywnościach.

Więcej o pokazie:

„Harmonia Mundi” Baletu Cracovia Danza to program nawiązujący do astronomii i teorii Mikołaja Kopernika oraz Johanesa Keplera, a także do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Przełomowe teorie naukowe stały się inspiracją dla choreografki Romany Agnel, która przedstawia je za pomocą tańca, posługując się koncepcją XVII-wiecznych alegorii, przedstawianych w maskach i z rekwizytami. W choreografiach spektaklu i tańca z XVI i XVII wieku prezentują się Słońce, Księżyc i planety układu słonecznego.

W pierwszej części w taneczny sposób przedstawione zostają: Ziemia, Słońce i Księżyc a także zależności pomiędzy nimi. Widzowie mogą wręcz zobaczyć jak Kopernik „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Druga część stworzona na podstawie Harmonii Mundi Keplera przedstawia ruchy planet układu słonecznego. Częstotliwość dźwięków charakterystyczna dla każdej planety została przetworzona na częstotliwość ruchów, które prezentują tanecznie planety, jednocześnie ukazując zależności i położenie każdej z nich względem siebie. Program kończy niezwykła, oryginalna XVI-wieczna choreografia Contrapasso Nuovo, której autorem jest włoski mistrz tańca Cesare Negri, zbudowana na bazie danych matematycznych i figur geometrycznych”.

Choreografie: Romana Agnel oraz oryginalne choreografie z traktatów F. Caroso oraz C. Negri Kostiumy i rekwizyty: Monika Polak – Luścińska Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza.

Więcej o festiwalu: www.cracoviadanza.pl/festiwal

Fot. Tomasz Korczyński