„Rozwój myśli geograficznej Polsce"

Termin: 20.08.2014

Strona www wystawy: http://www.rmg.maius.uj.edu.pl

Wystawa „Rozwój myśli geograficznej Polsce" nieprzypadkowo została otwarta 18 sierpnia 2014 r. – do 22 sierpnia br. odbywa się w Krakowie Konferencja Regionalna Międzynarodowej Unii Geograficznej. Wernisaż zgromadził znakomite grono gości z całego świata, specjalistów z różnych dyscyplin geograficznych, którzy zostali powitani m.in. przez Prezesa Międzynarodowej Unii Geograficznej Władimira Kołosowa, prof. Marka Degórskiego – Przewodniczącego Komitetu Sterującego Regionalnej Konferencji MUG. Po oficjalnych przemowach i podziękowaniach prof. Antoni Jackowski i dr Małgorzata Taborska opowiedzieli o historii geografii Polskiej od  XV wieku, kiedy na Uniwersytecie Krakowskim prowadzono już wykłady z tej dziedziny do wybuchu II wojny światowej. Opowiedziano o instrumentach naukowych i przyrządach pomiarowych wykorzystywanych do badań, ale także pomocnych w życiu codziennym. Zaprezentowano mapy, atlasy, ksiązki, fotografie m.in. z wypraw badawczych.

Wystawie towarzyszą dwie ekspozycje planszowe znajdujące się w Ogrodzie Profesorskim i Zaułku Estreichera (ul. Św. Anny 10) przypominające o zmianach i stratach jakie spowodowała II wojna światowa, a także współczesny świat polskiej geografii – ośrodki naukowe, terenowe stacje badawcze czy życie studenckie.

Wystawę można oglądać codziennie poza środami i niedzielami do 22 stycznia 2015 r. w godz. 10:00-15:00, wstęp wolny.

Lekcje muzealne do wystawy „Rozwój myśli geograficznej w Polsce"

• lekcja - 5 zł/os.
  • lekcja + wystawa geograficzna +wystawa interaktywna - 10 zł/os.
  • lekcja + wystawa geograficzna +zwiedzanie stałej ekspozycji - 10 zł/os.
  • lekcja + wystawa geograficzna+ zwiedzanie stałej ekspozycji + wystawa interaktywna - 14 zł/os.

od poniedziałku do piątku 8-15

sobota 9-15

Tematy lekcji:

1. Mapa jako warsztat geografa

2. Pogoda a klimat

3. Rzeźba terenu i jej odczytywanie na mapie topograficznej

4. Rozwój geografii i nauk geograficznych

Kontakt: joanna_slaga@tlen.pl lub joanna.slaga@uj.edu.pl. W mailu proszę podać dogodne dla Państwa terminy, wybrany temat lekcji, liczbę uczniów i ich wiek.

Sprawy merytoryczna: dr Małgorzata Taborska 12 663 13 18

Data opublikowania: 20.08.2014