Niech zabrzmi kolęda

Termin: 19.01.2015

„Niech zabrzmi kolęda" to tytuł koncertu, który odbył się 15 stycznia br. w Auli Collegium Maius. Koncert przypomniał uczestnikom, że polska kolęda w dużej mierze ma swoje korzenie w Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórca najstarszej znanej kolędy w języku łacińskim pt. Buccinemus in hac die Bartłomiej z Jasła, był nie tylko absolwentem Uniwersytet Krakowskiego, ale także jego reorganizatorem w XIV wieku u boku Stanisława ze Skalbmierza.

Koncert został podzielony na 2 części: w pierwszej partii prof. Krzysztof Stopka przywitał gości i opowiedział o małej wystawie rękopisów najstarszych kolęd, które wypożyczono z Biblioteki Jagiellońskiej i zaprezentowano w Auli. Następnie głos zabrał prorektor Andrzej Mania oraz pani Dorota Susuł – absolwentka muzykologii UJ oraz pomysłodawczyni koncertu. Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica pod dyrekcją Janusza Wierzgacza i Olega Sznicera zaśpiewał polskie kolędy od najstarszej „Zdrow bądź krolu anielski" z 1424 r. po „Kolędę dla wędrowca" z 2003 r. W drugiej części spotkania do śpiewu włączyła się publiczność – dzięki przygotowanym specjalnie na tą okazję śpiewnikom mogła wtórować Chórowi. Dziękujemy Państwu za wzruszający wieczór z polskimi kolędami.

Data opublikowania: 19.01.2015
Osoba publikująca: Franciszek Wasyl