Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Audycja Radia Kraków o zaginionych dokumentach fundacyjnych UJ

Termin: 13.02.2015

W dniach 30.01-6.02.2015 Radio Kraków nadało audycję „Pożarte czy skradzione. Tajemnica krakowskiego skarbu". Jest to pięcioodcinkowy reportaż autorstwa redaktor Magdaleny Wadowskiej o tragicznym losie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego wystawionych przez Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę. W czasie II wojny światowej zostały one ukryte przed Niemcami w skrytce w podziemiach Collegium Novum. Po jej otwarciu w 1945 r. okazało się, że zniszczały. Reportaż przybliża słuchaczom okoliczności tych wydarzeń i przedstawia ich autorskie, niekiedy dyskusyjne interpretacje.

Wszystkie odcinki reportażu są dostępne na stronie internetowej Radia Kraków. Zachęcamy do ich wysłuchania:

http://www.radiokrakow.pl/audycje/reportaz-w-radiu-krakow/pozarte-czy-skradzone-tajemnica-krakowskiego-skarbu/

 

Zagadnienia okoliczności ukrycia skarbów Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wojny z obawy przed ich kradzieżą przez niemieckiego okupanta i wywiezieniem do Rzeszy, lokalizacja przygotowanych skrytek i panujące w nich warunki, zaangażowane w tę akcję osoby, przyczyny zniszczenia oryginałów przywilejów, okoliczności otwarcia skrytek po wojnie w bardzo trudnych warunkach odbudowy i wrogiego nastawienia władz komunistycznych wobec Uniwersytetu, zachowana dokumentacja i ślady materialne są obecnie badane w ramach zainicjowanego w 2014 r. projektu naukowego, który realizują wspólnie Muzeum UJ i Archiwum UJ.

Prezentacja tego projektu odbyła się 11.06.2014 r. podczas konferencji w Collegium Maius:

https://www.youtube.com/watch?v=nmO943lep68

W druku w księdze pamiątkowej prof. Izabeli Skierskiej znajduje się poświęcony temu tematowi artykuł Marcina Bastera i Krzysztofa Ożoga „Utrata dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie drugiej wojny światowej".

Data opublikowania: 13.02.2015
Osoba publikująca: Franciszek Wasyl