Konferencja naukowa „Wykształcenie uniwersyteckie grup społecznych i zawodowych w Europie Środkowej w XV-XVIII wieku"

W dniach 19-20 listopada 2015 roku w Krakowie w Collegium Maius UJ odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa: „Wykształcenie uniwersyteckie grup społecznych i zawodowych w Europie Środkowej w XV-XVIII wieku. Universitätsstudium und Gesellschaft in Mitteleuropa vom 15. bis zum 18. Jahrhundert", Organizatorami konferencji było Archiwum UJ i Muzeum UJ. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego JM Prof. Wojciech Nowak.

W ramach konferencji wygłoszonych zostało wiele referatów, które obejmowały swoją tematyką przede wszystkim takie zagadnienia jak: bilans dotychczasowych prac badawczych i projektów z zakresu historiografii uniwersyteckiej w krajach środkowoeuropejskich; studia nad miejscem, rolą i karierami ludzi wykształconych w dawnych społeczeństwach Europy Środkowej na przykładzie wybranych środowisk społecznych i grup zawodowych; prozopograficzne, elektroniczne, uniwersyteckie bazy danych jako nowoczesne narzędzie badań; prezentację aktualnie realizowanych projektów, w tym realizowanego na Wydziale Historycznym UJ przez Archiwum UJ we współpracy z Katedrą Telekomunikacji AGH projektu „Corpus academicum Cracoviense "Elektroniczna baza studentów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w okresie staropolskim 1364-1780", który został sfinansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Konferencja była kolejnym etapem współpracy naukowej między Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Friedrich-Schiller Universität w Jenie oraz Univerzita Karlova w Pradze.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z konferencji.

Data opublikowania: 15.12.2015