Relacja z koncertu kolęd

Wieczorem 13 stycznia br. w Auli Jagiellońskiej zabrzmiały słowa najstarszych kolęd.
O ogromnym znaczeniu Uniwersytetu dla powstania polskiej kolędy opowiedziała w słowie wstępnym Pani Dorota Susuł. Koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica, Żeńskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pod dyrekcją Janusza Wierzgacza i Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pod dyrekcją Olega Sznicara zainaugurowano utworem Buccinemus in hac die (Grajmy w tym dniu), najstarszej kolędy polskiego autora – Bartłomieja z Jasła, absolwenta i profesora naszego Uniwersytetu działającego na przełomie XIV/XV wieku. Tłumaczenia tej kolędy z języka łacińskiego podjął się dr Krzysztof Pawłowski, a cały tekst znalazł się w śpiewniku Chwałę Pana wyśpiewajmy wydanym z okazji koncertu. W repertuarze pojawiły się także m.in. Zdrow bądź, krolu anielski - najstarsza zachowana kolęda w języku polskim autorstwa Jana Szczekny, popularna i dobrze znana A wczora z wieczora Jana Żabczyca, studenta Uniwersytetu Krakowskiego, wydana w pierwszym polskim zbiorze kolęd pod wdzięcznym tytułem Symfonie anielskie abo Kolęda mieszkańcom ziemskim od muzyki niebieskiej, wdzięcznym okrzykiem na Dzień Narodzenia Pańskiego zaśpiewane. Na koniec I części koncertu Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica przygotował muzyczną niespodziankę wykonując utwór Niemowlątko na słomie z najnowszej płyty pt. W Dzień Bożego Narodzenia. Aby tradycji stało się zadość w drugiej część koncertu odbyło się wspólne kolędowanie. Licznie zgromadzona publiczność prowadzona przez dyrygenta Janusza Wierzgacza stanęła na wysokości zadania i wraz z chórem wyśpiewała najpopularniejsze polskie kolędy.

Data opublikowania: 18.01.2016