Startu balonu na ogrzane powietrze

Termin: 20.03.2014

1 kwietnia 2014 roku minie 230 rocznica pierwszego startu balonu na ogrzane powietrze w Krakowie. Historyczny eksperyment został przeprowadzony w krakowskim Ogrodzie Botanicznym przez czterech profesorów Uniwersytetu zwanego wtedy Szkołą Główną Koronną  - Jana Śniadeckiego, Jana Jaśkiewicza, Jana Szastera i Franciszka Scheidt'a. Publiczna próba była zwieńczeniem cyklu eksperymentów rozpoczętych w styczniu 1784 roku.

Balon, który wzniósł się w niebo 1 kwietnia miał ok 30 m obwodu i 9 m wysokości. Pierwszy lot trwał ok. 20 minut, a balon wzniósł się na wysokość około 4 km. Dla przypomnienia tego wydarzenia 1 kwietnia 2014 roku o godzinie 10.00  19 Krakowska Lotnicza Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury przy współpracy Ogrodu Botanicznego UJ i Muzeum UJ pragnie powtórzyć eksperyment w tym samym miejscu czyli w Ogrodzie Botanicznym. Wykorzystane zostaną repliki w skali 1:5 oryginalnego balonu. W Ogrodzie będzie można także zobaczyć współczesne balony na ogrzane powietrze. Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu również uczniów szkół krakowskich.

Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 12 6631318.

Data opublikowania: 20.03.2014