Wizyta prezydent Chorwacji w Collegium Maius

W środę 27 stycznia 2016 r. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego odwiedziła prezydent Republiki Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Tradycja nakazuje, aby ważnych gości wprowadzić do Collegium Maius przez bramę od ul. św. Anny. Tak stało się i tym razem.
W obecności przedstawicieli władz Małopolski rektor UJ prof. Wojciech Nowak wraz z prorektorami Piotrem Laidlerem i Stanisławem Kistrynem oraz dziekanem Wydziału Filologicznego prof. Elżbietą Górską przywitał panią prezydent. Prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum UJ, przybliżył historię najstarszej siedziby Uniwersytetu, opowiadając pani prezydent o najcenniejszych pamiątkach uniwersyteckich zgromadzonych w Collegium Maius. Następnie w Stubie Communis dokonano przekazania prezentów. Prezydent Chorwacji podarowała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zestaw publikacji, które zasiliły bibliotekę Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ. Rektor UJ przekazał prezydent replikę pieczęci majestatycznej Kazimierza Wielkiego. Na koniec wizyty Kolinda Grabar-Kitarowić złożyła wpis w księdze pamiątkowej Collegium Maius.

Data opublikowania: 02.02.2016