Beksiński nieznany

"Beksiński Nieznany" to niezwykła wystawa nieznanych szerszej publiczności dziedzin działalności twórczej Zdzisława Beksińskiego, znakomitego polskiego artysty (1929-2005). Zaprezentowane zostanie blisko 100 prac, od nowatorskiej fotografii z lat 1955-1960, poprzez fotomontaże komputerowe z lat 1996-2000 oraz niezwykle oryginalną grafikę przetwarzaną przez artystę komputerowo w latach 2000-2004.

Brak oryginalnych obrazów będzie rekompensowany fascynującą podróżą w głąb kilku najbardziej znanych dzieł Zdzisława Beksińskiego. Za pomocą nowatorskiej technologii, o której marzył sam artysta, widz może zwiedzić wirtualną instalację  inspirowaną klimatem oraz lokacjami z obrazów Beksińskiego. W trakcie krótkiego seansu postaci prezentowane są jako trójwymiarowe ożywione przestrzenie wypełnione elementami z dzieł artysty. Wyludniony i niekiedy przerażający świat wydaje się żyć własnym życiem, a z biegiem podróży staje się on coraz bardziej świadom obecności widza reagując na niego we właściwy sobie sposób. Integralną częścią wystawy jest multimedialny wykład biograficzny poprowadzony przez panią Ewę Barycką poświęcony życiu i twórczości artysty, uzupełniony o unikalne zdjęcia, niepublikowane wywiady i filmy dokumentalne. Wykład odbędzie się w dniach 18 – 20 marca 2016 o godz. 18:00 w Auli Collegium Witkowskiego, wstęp wolny.

Wernisaż odbędzie się 18 marca o godz. 16:00 w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawę będzie można oglądać w dniach 18 – 23 marca 2016 r. w godz. 10:00-18:00, wstęp wolny.

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC NA WIRTUALNE POKAZY.

Organizatorzy: Samorząd Studentów UJ, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Fundacja Beksiński, Muzeum Historyczne w Sanoku.

Data opublikowania: 03.03.2016