Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2024

20240201
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa czasowa: Krakowska Trasa Akademicka

Data: 01.02.2024 - 30.04.2024
Wystawa czasowa: Krakowska Trasa Akademicka

Wystawa „Krakowska Trasa Akademicka” prezentowana w piwnicach Collegium Maius opowiada o niektórych wątkach poruszanych w ramach projektu o tym samym tytule, ale przede wszystkim pokazuje dziedzictwo uniwersyteckie. Na fotografiach Tomasza Niziołka uchwycone zostały kolekcje akademickie (wraz ze zwykle niedostępnymi zakamarkami), historyczna architektura, ale i współczesność ukazując ciągłość, jak również zmienność uniwersyteckiej rzeczywistości.

Krakowska Trasa Akademicka (KTA) to projekt realizowany w ramach flagowca Critical Heritage Studies Hub (Programu Strategicznego Inicjatywy Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim), którego celem jest ukazanie relacji, jakie zachodzą między najstarszym polskim Uniwersytetem, a miastem, w którym ma on swoją siedzibę. Uczelnia już od pierwszych lat swojego funkcjonowania stała się nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego Krakowa. Jej obecność w tkance miasta można dostrzec na każdym kroku, choć wiele z miejsc i historii bardzo często pozostaje w ukryciu, ciągle czekając na zaistnienie w zbiorowej świadomości.

W szerszym kontekście projekt dotyka także roli i potencjału dziedzictwa akademickiego dla kształtowania współczesnego społecznego oddziaływania Uniwersytetu. Pod pojęciem dziedzictwa akademickiego przyjmuje się bowiem nie tylko jego wymiar materialny, czyli liczne i cenne zbiory zgromadzone w Uniwersytecie Jagiellońskim w toku jego działalności, ale także kulturę, wartości i ceremoniał akademicki, które kształtowały środowisko i kulturę miasta.

W ramach projektu swe siły łączą muzealnicy i opiekunowie poszczególnych kolekcji uniwersyteckich zajmujący się na co dzień ochroną akademickiego dziedzictwa, głównie w jego wymiarze materialnym oraz uczeni i eksperci, specjaliści w takich dziedzinach jak m.in. antropologia, etnologia, zarządzanie w kulturze, turystyka i studia miejskie

Tomasz Niziołek 

Urodzony w 1985 roku w Gorlicach, obecnie mieszkający w Grabówkach nad Wieliczką (tak dosłownie, bo na wzgórzu) z Żoną i Synami. Absolwent krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (obecnie Uniwersytet im. KEN). Od najmłodszych lat rozwijający zainteresowania plastyczne, zwłaszcza w kierunku rysunku i kreacji nacechowanych mocnych, graficznym kontrastem. W pracach i poszukiwaniach artystycznych wiedziony techniką Vincenta van Gogha, ale też siłą emocji Jerzego Nowosielskiego. Inspiracje te wykorzystuje szukając pierwszych kadrów w swoich początkowych działaniach na polu fotografii. Od 2018 roku aparat cyfrowy towarzyszy mu już prawie zawsze, a tematyka prac oscyluje pomiędzy miastem a przyrodą, w czasie pandemii skupiając się mocniej na zdjęciach makro. Chęć oswojenia Krakowa sprawia, że kadry coraz częściej przedstawiają jednak właśnie to miasto, przechodząc stopniowo w fotografię uliczną. W tej ostatniej dominuje historia anonimowego człowieka starającego się znaleźć swoje miejsce pośród pędzących turystów, studentów i codziennego życia. W fotografii głównie inspiruje się pracami Alana Schallera i Philipa Penmana, sięgając też do klasyków takich jak Saul Leiter.

Autorzy tekstów do wystawy: 

dr Natalia Bahlawan, Wioletta Kolbusz-Lasa, Karolina Wawok, Marcin Bojda, Marlena Nikody, Artur Wójcik, dr Rafał Garlacz, dr Joanna Ślaga, dr hab. Przemysław Żukowski, prof. UJ 

Wystawę można oglądać w piwnicach Collegium Maius do 30 kwietnia 2024 roku, codziennie w godz. 10:00-16.30, wstęp wolny.