50 lat działalności Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Termin: 16.10.2014

„50 lat działalności Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius - migawki" to wystawa, której otwarcie w piwnicach Collegium Maius zaplanowane jest na 29 października 2014 roku. W ramach tego przedsięwzięcia zostaną zaprezentowane fotografie, przybliżające wybrane wydarzenia i działania muzeum uniwersyteckiego w najstarszym budynku uczelni. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zostało otwarte 6 maja 1964 roku. Był to czas obchodów Jubileuszu 600 – lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otwarcie poprzedzały lata ciężkiej pracy i przygotowań, związanych zarówno z restauracją budynku, jak również urządzaniem sal i gromadzeniem eksponatów. Prezentowane na wystawie fotografie nie są dokładną dokumentacją działalności Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie są również podsumowaniem. To przedstawienia pozwalające nam przypomnieć ważniejsze z etapów organizacji muzeum, rozwoju jego kolekcji, podejmowania nowych wyzwań i inicjatyw. To również wspomnienie osób, które z tym miejscem i instytucją były przez lata związane. Tytuł wystawy nie wyznacza ram czasowych, gdyż wspomnieniem sięgamy również lat pięćdziesiątych XX wieku. Przedstawiane fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zdjęcia opatrzone są słowami trzech dyrektorów Muzeum, tym samym wspomnieniami profesorów Karola Estreichera juniora, Stanisława Waltosia i Krzysztofa Stopki. Cytaty są jednocześnie komentarzem do fotograficznych przedstawień. Wystawę będzie można zwiedzać codziennie od godz. 9:00 do zmroku do 31 grudnia. Wstęp wolny. Zapraszamy 29 października o godz.. 16:00 na dziedziniec Huta (wejście od ul. Św. Anny 10), gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie Zaułka Estreichera z rzeźbami prof. Karola Badyny podarowanymi przez autora.

Data opublikowania: 16.10.2014