Uroczystość nadania nowej nazwy dziedzińcowi Huta

Termin: 03.11.2014

29 października 2014 roku w Collegium Maius odbyła się uroczystość nadania nowej nazwy dziedzińcowi Huta oraz wernisaż wystawy "50 lat działalności Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius - migawki". Pół wieku po otwarciu Muzeum Uniwersyetu Jagiellońskiego społeczność akademicka uczciła pamięć prof. Karola Estreichera, wybitnego historyka sztuki, zasłużonego dla polskiej kultury i Uniwersytetu. To dzięki jego staraniom gmach Collegium Maius został po II wojnie światowej odnowiony, a w jego wnętrzach urządzono sale muzealne. Profesor sprawował funkcję dyrektora Muzeum do roku 1976. Dziedziniec Huta, zlokalizowany przy ulicy św. Anny (pomiędzy Collegium Maius i Collegium Medicum) przemianowano na Zaułek Estreichera. Wśród gości obecni byli prorektorzy UJ: prof. Stanisław Kistryn, Andzrej Mania i Jacek Popiel, a także były rektor prof. Franciszek Ziejka, były dyrektor Muzeum UJ prof. Stanisław Waltoś. Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum prof. Krzysztof Stopka. W trakcie spotkania przekazano podziękowania pod adresem prof. Karola Badyny z krakowskiej ASP, który jest autorem i ofiarodawcą rzeźb eksponowanych w Zaułku Estreichera. Są to przedstawienia króla Kazimierza Wielkiego, papieża Jana Pawła II, ks. Józefa Tischnera, prof. Juliana Aleksandrowicza i prof. Antoniego Kępińskiego oraz profesora Karola Estreichera juniora. Podziękowania trafiły także do „Słodkiego Wierzynka", który zapewnił słodki poczęstunek.

Następnie zebrani w sali „U Kazimierza" w piwnicach Collegium Maius otwarta została wystawa fotograficzna, poprzez którą zaprezentowane zostały ważne momenty w historii organizacji muzeum, rozwoju jego kolekcji, podejmowania nowych wyzwań i inicjatyw. Wystawa to również fotograficzne wspomnienie osób, które z tym miejscem i instytucją były przez lata związane. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Opatrzone są komentarzem, który stanowią wypowiedzi trzech dyrektorów Muzeum - Karola Estreichera juniora, Stanisława Waltosia i Krzysztofa Stopki.

Wystawę, na którą wstęp jest wolny, można zwiedzać do 31 grudnia.

Data opublikowania: 03.11.2014