W samo południe z Fryderykiem Chopinem i Jane Stirling

Serdecznie zapraszamy na wykład „Paryż Chopina – Chopin Paryża” Ewy Chamczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się już za tydzień, we wtorek 19 czerwca b.r. o godz. 12.00 w Sali Zielonej Muzeum UJ Collegium Maius.

„Paryż jest to wszystko, co chcesz — możesz się bawić, nudzić, śmiać, płakać, wszystko robić, co Ci się podoba, i nikt na Cię nie spojrzy” – pisał Fryderyk Chopin w liście do Tytusa Woyciechowskiego – „bo tutaj tysiące toż samo robiących co Ty — i każdy swoją drogą”. Kompozytor przybył do stolicy Francji pod koniec października 1831 roku. Jak wyglądało centrum ówczesnego świata artystycznego? Gdzie i z kim bywał polski pianista? Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję poznać paryską przestrzeń miejską pierwszych dekad XIX wieku oraz warunki kulturalno-społeczne, w jakich znalazł się Fryderyk Chopin po przybyciu do Paryża. Poruszone zostaną zagadnienia m.in. życia towarzyskiego Polaków w stolicy Francji, fascynacji Chopina operą, jego mieszkań, a także rozkładu zajęć kompozytora podczas miesięcy zimowych. Ponadto uczestnicy będą mogli poznać przestrzeń koncertową XIX-wiecznego wirtuoza oraz istotne miejsca na muzycznej mapie Paryża.


Liczba miejsc ograniczona, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 126631317.
Zapraszamy!

W ramach cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem "W samo południe z Fryderykiem Chopinem i Jane Stirling" w dniu 23 kwietnia w Collegium Maius odbyły się: wykład Lucyny Bełtowskiej "Podgórski popas młodego Frycka" oraz Wioletty Kolbusz-Lasa "Chopiniana w kontekście muzealnym. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius".

W ramach tego samego cyklu w dniu 12 kwietnia 2018 odbył się wykład wygłoszony przez dr. Marka Stella Sawickiego z Polish Heritage Society UK pt. „Anglia Chopina”.

KWIECIEŃ 2018

23.04. poniedziałek godz. 12.00 - Zielona Sala Collegium Maius (1 piętro)

Podgórski popas młodego Frycka

   Lucyna Bełtowska - emerytowany kustosz Muzeum UJ Collegium Maius

Chopiniana w kontekście muzealnym. Muzeum UJ Collegium Maius

   Wioletta Kolbusz-Lasa - Dz. Oświaty, Muzeum UJ Collegium Maius

20 marca swoje wykłady wygłosili: Paulina Pieńkowska, (Uniwersytet Warszawski) "Rola Jane Wilhelminy Stirling w życiu Fryderyka Chopina oraz w kultywowaniu dziedzictwa i pamięci o kompozytorze".
Postać Jane Wilhelminy Stirling jest dziś niemal zapomniana. W powszechnej świadomości, kiedy myśli się o kobietach Chopina, przywołuje się nazwiska Konstancji Gładkowskiej, Marii Wodzińskiej, George Sand, jej córki Solange Clésinger, Delfiny Potockiej czy Marceliny Czartoryskiej. O Jane często się zapomina. Nawet w podstawowych biografiach chopinowskich nie pisze się o niej szerzej. Zwykle wspomina się o niej jako o osobie, która przyczyniła się do przedwczesnej śmierci kompozytora, organizując jego wyczerpującą podróż do Anglii i Szkocji bądź jako o uczennicy bez wzajemności zakochanej w Chopinie. Niewielu więc ma świadomość jak ważną rolę Jane Stirling odegrała w życiu kompozytora i w zachowaniu pamięci o nim po jego śmierci. Jak pisze Bożena Weber „nie jesteśmy w stanie ciągle jeszcze w pełni rozeznać, ile należy zabiegom i jej przezorności zawdzięczać”. Jaki był zatem realny wpływ Stirling na życie Fryderyka Chopina? Dlaczego zorganizowała dla kompozytora wyczerpującą podróż do Anglii i Szkocji? Od kogo Chopin otrzymał tajemniczy datek na życie i czy ta sama osoba anonimowo kupiła rzeczy kompozytora podczas licytacji po jego śmierci? W jaki sposób Jane starała się zachować spuściznę chopinowską i czy faktycznie była jak to określił Chopin tylko „nudną Szkotką”?
W tym samym dniu Marcin Jaroszek (Fundacja "Projekty z kulturą") opowiedział o Szkocji Chopina.

Wystawa fotograficzna Fundacji "Projekty z kulturą" zatytułowana „Fryderyk Chopin i Jane Stirling. Szkocja 1848” miała na celu przybliżenie miejsc związanych z pobytem kompozytora w Szkocji w 1848 roku. Część z nich to domy, w których nasz Wielki Romantyk gościł dzięki uprzejmości Jane Stirling, jej rodziny i przyjaciół. Fotografie autorstwa Jakuba Orłowskiego przedstawiają obiekty unikatowe, często niedostępne dla publiczności, takie jak legendarny Calder House, New Kippenross House (miejsce urodzenia Jane Stirling), czy sypialnię Chopina w mieszkaniu dr. Łyszczyńskiego przy Warriston Crescent 10 w Edynburgu.

Wystawę można było oglądać aż do jej zamknięcia w dniu 15 kwietnia 2018 r.

Data opublikowania: 22.01.2018
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski