Małopolska Noc Naukowców 2019

25.09.2019
Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego to najnowsza wystawa czasowa pt. „Machinae Calculatoriae” oraz warsztaty i eksperymenty. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do zapoznania się z interaktywnymi modelami przyrządów matematycznych, dzięki którym będą mogli spróbować samodzielnie przeprowadzić obliczenia i poznać zasady działania przyrządów
więcej o Małopolska Noc Naukowców 2019

Wystawa „Ze sztalugi i klawiatury, czyli obrazy i słowa Lucyny Bełtowskiej”

11.09.2019
Zapraszamy na wystawę pt. „Ze sztalugi i klawiatury, czyli obrazy i słowa Lucyny Bełtowskiej”. Artystka jest emerytowanym kustoszem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z kilkudziesięcioma wystawami i publikacjami na koncie. Teraz staje po drugiej stronie i prezentuje swoje prace. Artystka ma już za sobą kilka indywidualnych wystaw malarskich (w Krakowie, Gliwicach, Nowym Targu) oraz wieczorków poezji. Wystawę można oglądać codziennie od godz. 9 do zmroku.
więcej o Wystawa „Ze sztalugi i klawiatury, czyli obrazy i słowa Lucyny Bełtowskiej”

Wystawa "Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia"

12.08.2019
Celem wystawy będzie przybliżenie szerokim rzeszom widzów historycznych przyrządów używanych do prowadzenia obliczeń arytmetycznych na przestrzeni dziejów. Narracja na wystawie zostanie poprowadzona wokół kilku typów przyrządów kalkulacyjnych: abaku i liczydła, kostek Napiera oraz ich odmian i modyfikacji, suwaka logarytmicznego, prostych mechanicznych sumatorów oraz bardziej zaawansowanych mechanicznych arytmometrów. Na wystawie zaprezentowane zostaną najstarsze konstrukcje lub ich repliki, a także unikatowe konstrukcje lub ich repliki pochodzące z kolekcji Muzeum UJ, innych muzeów oraz zbiorów prywatnych, m.in. profesora Macieja M. Sysły. Wystawę wzbogacą także inne obiekty przedstawiające wizerunki przyrządów liczących – druki, grafiki i obrazy. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 września 2019 r. o godz. 16:00. Czynna do 15 listopada od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Muzeum, wstęp wolny.
więcej o Wystawa "Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia"

Festiwal Cracovia Danza 2019

25.07.2019
Hasłem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji 20. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 21-28 lipca będą Bajki, baśnie, legendy. W programie festiwalu znajdą się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące zarówno do europejskiego, polskiego i krakowskiego dziedzictwa kulturowego. W ramach festiwalu jak co roku odbywać się będzie również wiele spektakli i pokazów zespołów z całego świata, a w finałowy weekend tancerze pojawią się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. Collegium Maius, Barbakan, Rynek Główny) ożywiając tańcem zabytki Krakowa.
więcej o Festiwal Cracovia Danza 2019

Symfonia Sobótkowej Nocy 2019

11.06.2019
Koncert Symfonia Sobótkowej Nocy włącza się w polskie tradycje obchodzenia Nocy Świętojańskiej - z muzyką, pieśniami i poezją. Zaprezentowane zostaną utwory charakterystyczne dla kultur małych ojczyzn, a także kompozycje artystów Piwnicy św. Norberta.
więcej o Symfonia Sobótkowej Nocy 2019