O Pusłowskim - pokaz filmu "Dziewczyna z dobrego domu"

Zapraszamy na pokaz filmu „Dziewczyna z dobrego domu” w reżyserii Antoniego Bohdziewicza.

Akcja filmu rozgrywa się w noc sylwestrową 1961 roku, kiedy główna bohaterka - Joanna ma zaręczyć się z wybranym przez matkę kandydatem na męża. Splot okoliczności sprawia, że Joanna, zamiast w ramiona narzeczonego trafia na zupełnie inną zabawę sylwestrową, gdzie poznaje Tadeusza… Wdzięczna komedia z 1962 roku została zrealizowana częściowo we wnętrzach Pałacu Pusłowskich, a jedną z drugoplanowych ról zagrał nie kto inny jak hrabia Xawery Pusłowski, bohater wystawy „Xawery Pusłowski. Krakowski, polski, światowy".

Wydarzenie odbędzie się 16 stycznia br. o godz. 17:00 w Pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10. Tuż przed seansem, o godz. 16:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi Pani Róża Książek-Czerwińska.

Wstęp wolny, jednak ilość miejsc jest ograniczona.

Już od 14 grudnia zapraszamy do Pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10 na nową wystawę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tym razem organizowaną wspólnie z Instytutem Muzykologii UJ. Niezwykłym bohaterem tej ekspozycji będzie Xawery Pusłowski.

Wydaje się, że nie sposób mówić o współczesnej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przede wszystkim historii Muzeum UJ Collegium Maius właśnie bez Xawerego Pusłowskiego (1875-1968). A warto wspomnieć tę postać szczególnie w tym wyjątkowym roku – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Darczyńca. Patriota. Działacz społeczny.

W pierwszych dniach po ogłoszeniu przez Polskę niepodległości w 1918 Pusłowski w randze porucznika oddelegowany został na stanowisko adiutanta przy generale Emilu Gołogórskim. A w 1919 roku w związku z rozpoczynającymi się obradami pokojowymi w Paryżu, które ostatecznie miały dać odpowiedź, co do kształtu politycznego przyszłej Europy i świata, Pusłowski został odkomenderowany do służby przy premierze Ignacym Paderewskim. Towarzyszył premierowi przez cały okres obrad, a gdy już upadł rząd Paderewskiego pozostał do jego dyspozycji jako oficer łącznikowy. Tymczasem gdy prezydentem został Wojciechowski powierzono mu funkcję zastępcy adiutanta prezydenta RP oraz szefa kancelarii wojskowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym przez szereg lat był szefem protokołu prezydentów Krakowa. Organizował pobyty w Krakowie: Herberta Hoovera – wówczas już nie prezydenta, a przewodniczącego American Relief Fund, marszałka Pétaina, króla rumuńskiego Karola II, maharadżów Kapurtala i Dharanpuru i szereg innych osób. Angażował się także w działalność społeczną i kulturalną Krakowa. To dzięki m.in. jego wysiłkom udało się zbudować gmach nowoczesnego Muzeum Narodowego w Krakowie.

Losy Muzeum Collegium Maius i Xawerego Pusłowskiego splotły się najsilniej w 1953 roku, gdy Pusłowski ofiarował Uniwersytetowi Jagiellońskiemu nieruchomość przy ulicy Westerpaltte 10 oraz kolekcję 100 dzieł sztuki wybranych z rodzinnego zbioru Pusłowskich. Kolekcja była niebagatelna i stanowiła olbrzymi wkład w nowo utworzone Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki niemu Alma Mater wzbogaciła się o obrazy Matejki, Malczewskiego, Mehoffera, Boznańskiej a także Massysa, Cranacha, Delacroix i wielu innych.

Wystawa "Xawery Pusłowski. Krakowski, polski, światowy",  w Pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10 otwarta jest dla zwiedzających do 31 stycznia 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 oraz w soboty w godz. 10 - 14.

Data opublikowania: 29.11.2018
Osoba publikująca: Jakub Osiecki