Skarbiec

W obu skarbcach Collegium Maius przechowywane są najcenniejsze pamiątki uniwersyteckie.

Tradycja gromadzenia zbiorów uniwersyteckich liczy sobie ponad sześć wieków i trwa do dziś. Dzięki hojnym darczyńcom, profesorom i wychowankom Uniwersytetu podziwiać możemy wybitne dzieła sztuki, wytwory rzemiosła artystycznego, instrumenty naukowe oraz pamiątki po znanych i cenionych osobistościach.

W sejfie Pierwszego Skarbca pośród cennych przedmiotów znajdują się między innymi insygnia władzy rektorskiej. Są to cztery berła, złoty łańcuch rektorski oraz dwa pierścienie. Miejsce szczególne zajmuje mechaniczna sfera armilarna, nazywana „Złotym Globusem Jagiellońskim". Pochodzący z XVI stulecia przedmiot jest darem profesora Jana Brożka. Na globusie wewnątrz sfery armilarnej widnieje jedno z pierwszych przedstawień Ameryki północnej w historii kartografii globusowej.

W drugiej części Skarbca prezentowane są rozmaite przedmioty: naczynia stołowe, ceramika, sprzęty liturgiczne, judaika, wśród których znajdziemy zarówno obiekty z XV jak i XX wieku. Większość z nich to dary przekazywane przez kolekcjonerów. Wiele interesujących pamiątek wiąże się ze znamienitymi postaciami bezpośrednio związanymi z Uniwersytetem. Można tu również zobaczyć najnowsze nabytki w zbiorach muzeum: nagrody filmowe przekazane przez Andrzeja Wajdę, złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal Nagrody Nobla podarowany uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską.